Kośćierskie
Wodne Ochotnicze
Pogotowie Ratunkowe

Telefony alarmowe Zapamiętaj te numery

Kursy i szkolenia I ty możesz zostać ratownikiem

Kalendarz szkoleń Uratuj komuś życie

Warto wiedzieć Jak zareagować w przypadku omdlenia, porażenia, oparzenia słonecznego W dużych upałach i przy bezchmurnym niebie coraz częściej dochodzi do

<< powrót

Jak zareagować w przypadku omdlenia, porażenia, oparzenia słonecznego

W dużych upałach i przy bezchmurnym niebie coraz częściej dochodzi do takich zdarzeń jak omdlenia, porażenia czy oparzenia słoneczne. Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu, dlatego też, powinniśmy wiedzieć jak należy się zachować w podobnych sytuacjach. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad.

Omdlenie

Ułóż poszkodowanego na plecach w cieniu. Następnie unieś jego nogi lekko do góry, używając do tego np. zwiniętego ręcznika, leżaka czy też kawałka pnia. Rozluźnij ubranie poszkodowanego.

Porażenia słoneczne

Należy ułożyć poszkodowaną osobę w spokojnym i zaciemnionym miejscu (np. pod parasolem) i udostępnić jej dopływ powietrza. Należy też stosować zimne okłady na głowę, a w miarę możliwości zorganizować miskę bądź też inne naczynie z chłodną wodą, w którym poszkodowany będzie mógł zamoczyć nogi.

Oparzenie słoneczne


W takim przypadku, należy ochłodzić oparzoną powierzchnie ciała zimną i czystą wodą. Poszkodowanemu należy też, podawać duże ilości płynów do picia.

Udar słoneczny

Zadzwoń po pomoc i przenieś osobę poszkodowaną w ocienione, chłodniejsze miejsce. Postaraj się szybko ochłodzić ciało poszkodowanego, okładając je ręcznikami zmoczonymi zimną wodą. Zwróć uwagę, czy nie występują problemy z oddychaniem i pilnuj, by poszkodowany leżał płasko.

Środa, 28 lipca 2010
 
Wykonane przez derwi.pl